Bu soruya cevabımız kesinlikle hayır. TRIMBOX’ın elektrik sarfiyatını azaltmak gibi bir işlevi yoktur. TRIMBOX, cihazlarda oluşan arızaları engelleyerek, imalat ve hizmetlerdeki aksamaları önüne geçer; bakım onarım, yeni cihaz alımı, iş kaybı gibi masraf ve zararlardan önemli miktarda tasarruf edilmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında, işletmenize sağlayacağı ekonomik katkı büyüktür.
TRIMBOX hem patentli olması nedeniyle, hem de dünya çapında benzer olarak değerlendirilen cihazlara göre tartışılmayacak üstünlükleriyle tektir. TRIMBOX’ın hiçbir muadili yoktur.
Parafudrlar sistemde oluşan aşırı yükleri toprağa ileterek ortadan kaldıran ürünlerdir. Sistemlerde tesisatın toprak bağlantısının çok iyi bir şekilde yapılması, belli periyotlarda bakımının yapılması ve ölçülmesi gereklidir. Aksi takdirde aşırı yükleri toprağa iletim özelliğini kaybedebilir. Parafudrların gerilim sınırlama özellikleri yoktur. İletime geçtikten sonra kartuşlarının değişmesi gerekir.

TRIMBOX, sistemlerde aşırı gerilim oluşmasını engeller. Bu işlevi yerine getirirken toprak hattı vb. bağımlılığı yoktur. Hatta toprak bağlantısı olmayan tesisatlarda da işini eksiksiz olarak yerine getirir.

*TRIMBOX ani yüksek voltaj darbelerini sigortayı attırmadan ve enerji devamlılığını sağlayarak ortadan kaldırır. Yıldırım ve trafo patlaması gibi durumlarda Trimbox kısa devre olur, sigortayı açtırarak enerjiyi keser. Kendisi zarar görmesine rağmen sisteminizi kesin olarak korur.

*TRIMBOX’daki toprak bağlantısının sebebi, toprak hattına faz teması, nötr kopması, nötr hattına yanlışlıkla faz verilmesi gibi bir durumda koruma sağlamaktır. Trimbox aşırı gerilim oluşumunu engellerken toprak bağlantısına ihtiyaç duymasa da, elektrik tesisatlarında topraklama çok önemli bir bağlantıdır ve mutlaka yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Regülatörlerin içinde varyak sistemi bulunur. Bu da tek sarımlı akıllı bir trafo gibi düşünülebilir. Gerilim az geldiğinde yükseltir, fazla geldiğinde ise düşürür. Ama regülatörler yıldırım, trafo patlaması gibi şiddetli darbeleri engelleyemez ve kendileri de zarar görebilir. ‘Peak’ tabir edilen, nanosaniyelerle ifade edilen ani voltaj yükselmelerine müdahale etme şansları da yoktur.

Kesintisiz güç kaynağı ise çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu halde, kendisi de korunmaya muhtaçtır. TRIMBOX ile bu cihazlarınızı da koruyabilirsiniz.

Trimbox, panodaki herhangi bir şalt malzeme ile uyum içerisinde çalışır. Ancak Trimbox varken C tipi parafudra ihtiyaç yoktur. Çünkü Trimbox, B sınıfı parafudr gücünde D sınıfı parafudr hassasiyetindedir. (B sınıfı parafudr 125 kA-1kV darbeyi toparağa iletir, Trimbox 20kA-15kV gücünde darbeyi absorbe eder. D sınıfı parafudr 6kA-1kV darbeyi 10 nanosaniyede toprağa iletir, Trimbox 20kA-15kV darbeyi 10 nanosaniye hassasiyetle absorbe eder. Not: parafudrlar toprağa iletim yaptıkları için toprak direnci istenilen değerde olması durumunda bahse konu özellikleri sağlayabilirler, görevlerini yaptıklarında iç devreleri değişmesi gerekir. Trimbox görevini toprağa bağımlı olarak yapmaz, hiç topraklama olmasa bile darbeleri aynı hassasiyet ve güçte absorbe eder, görevini yaptığında kendisi yanarsa 1 kereye mahsus ücretsiz olarak değiştirilir. Bu da Trimbox’ın tek kullanımlık olmadığının ispatı niteliğindedir.)
Toprak hattının problemli olduğu sistemlerde bu sorun ile karşılaşılabilir. Bu sorun Trimbox’tan değil toprak hattından kaynaklanmaktadır.

Toprak hattının düzeltilme imkanı yoksa Trimbox’ın toprak bağlantısı yapılmayarak geçici bir çözüm sağlanmış olur

Mikrosaniyelerle ifade edilen anlık yüksek voltaj darbelerinde, TRIMBOX elektrik tesisatınızı ve cihazlarınızı korur; buna bağlı elektrik kontağından yangın çıkma riskini ortadan kaldırır.

Peki TRIMBOX bu görevi nasıl yerine getirir?

TRIMBOX yüksek voltaj anında elektriğinizi kesmeden veya topraklamaya ihtiyaç duymadan, şebekede aşırı gerilim oluşmasını engeller. Tesisatınıza ve cihazlarınıza her zaman doğru voltaj gönderir.

TRIMBOX bu işlemi saniyenin milyarda ellisi gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirerek cihazların zarar görmesini kesin olarak önler.

TRIMBOX’ın patentli tasarımında yer alan özel kimyasal kılıf, TRIMBOX’ı oluşturan parçaları ısınmaya karşı korur, oksijen ile temasını keserek alev almasını engeller, ark oluşumuna engel olarak yangın riskini ortadan kaldırır.

TRIMBOX, 220 volt için 275 volt üzerini, 380 volt için ise 420 volt üzerini kırpar. (Dünya standartlarına göre üretilen tüm elektrikli ve elektronik ürünler +55 volta kadar sorunsuz çalışmaktadır.)

e-Bülten Aboneliği

Destek Hattı

444 38 59 - +90(545) 445 80 22

Copyright © 2015 Trimbox | Tüm hakları saklıdır.

Tasarım ve Kodlama: Talha Keskin